10 Декабрь 2016 - Новини    Комментарии отключены

Причиною розвитку багатьох хвороб можуть стати мутації всього в одному гені

Вчені з Уппсальского університету (Uppsala University) розповіли, що їм вдалося знайти ген, асоційований з безліччю найрізноманітніших захворювань. Цей ген – FADS1 – відповідає за виробництво поліненасичених жирних кислот, і у різних людей здатність до продукування цих кислот різна.

Якщо в процесі виробництва таких кислот (а це, наприклад, омега-3 і омега-6) відбуваються порушення – згідно з дослідженнями, це підвищує ризик розвитку, наприклад, певних типів раку, запальних захворювань, порушення метаболізму.

Фахівці зі Швеції з’ясували, що ген FADS1 з’явився близько 6 мільйонів років тому. Цей ген є лише у людей і шимпанзе, і, оскільки поліненасичені кислоти вкрай важливі для розвитку мозку, можливо, саме через наявність FADS1 люди так успішно еволюціонували. Близько 300 тисяч років тому в FADS1 відбулася мутація, завдяки якій «робота» гена на виробництві кислот стала ще більш ефективною – що і дало людині перевагу.

Раніше люди вживали достатню кількість кислот, як омега-3, так і омега-6, отримуючи їх з м’яса, яєць, овочів і риби. Зараз раціон людини змінився в бік надлишку омега-6-поліненасичених кислот, і, за словами Гангу Пана (Gang Pan), одного з автора публікації в журналі Nucleic Acids Research, перевага перетворилося в недолік. Мутації в гені FADS1 впливають на рівень холестерину, корисних жирів, цукру, можуть підвищувати ризик розвитку алергії, ревматизму, запальних захворювань кишечника та інших захворювань. Можливо, заявив Клаес Ваделіус (Claes Wadelius), професор Уппсальского університету і головний автор дослідження, це допоможе розробити таргетной терапію для деяких з цих патологій.

Комментарии закрыты.