10 Апрель 2018 - Новини    Комментарии отключены

Вченими відкрита смертельна небезпека однієї безсонної ночі

Навіть одна безсонна ніч може стати спусковим механізмом для фізіологічних процесів, що сприяють розвитку хвороби Альцгеймера – недуги, який в більшості випадків приймає згодом форму прогресуючого слабоумства. Це встановили вчені з США, дослідженню яких присвячена публікація в «Proceedings of the National Academies of Sciences».

Співробітники Національного інституту з питань зловживання алкоголем і алкоголізму і вчені з лікарняного комплексу Маунт Синай встановили: депривація сну навіть протягом лише однієї ночі веде до негайного і значного зростання бета-амілоїду – білкової речовини, скупчення якої в головному мозку пов’язане з появою хвороби Альцгеймера. Цей білок «застряє» між нейронами мозку, на місці його дислокації формуються бляшки, що перешкоджають нормальному кровопостачанню головного мозку.

Вчені провели експеримент за участю 20 здорових осіб без розладів головного мозку в анамнезі. Випробовувані провели дві ночі в лабораторії: одну – з хорошим сном, іншу – без сну. Після кожної ночі їм проводили сканування головного мозку.

В результаті було виявлено, що в умовах безсоння в головному мозку людей відбувалися вкрай несприятливі процеси. Вчені зафіксували збільшення бета-амілоїду в областях головного мозку, що відповідають за пам’ять і мислення, – в гіпокампі і таламусі.

«Кожен раз, коли працюють нейрони, це сприяє виробництву бета-амілоїду в головному мозку. Коли люди не сплять, їх нейрони продовжують «горіти», що потенційно призводить до накопичення бета-амілоїду», – зазначив співавтор проекту доктор Ендрю Варга.

Сон, як вважають вчені, допомагає виведенню з головного мозку непотрібних, «сміттєвих» речовин, що містять бета-амілоїд. Під час сну нейрони зменшуються в розмірах – це збільшує простір між клітинами і дозволяє легше проскакувати між ними небезпечним часткам.

Комментарии закрыты.